Erman Turan

Geri Dön

Erman TURAN

Erman Turan, Türk Koleji Fen Lisesi (ITK) mezuniyeti sonrası, Sabancı Üniversitesi’nden Mekatronik Mühendisliği diplomasını almaya hak kazanmıştır. Lisans eğitimi sırasında, farklı ülkelerde stajyer öğrenci olarak çalışan Erman, ilk stajını 2005 yılında Japonya Tohoku Üniversitesi’nde tamamlamış ve lisans eğitimini tamamladıktan sonra Hollanda Philips Research High-Tech Campus’te çalışmıştır.Lisans eğitimi sonrası İsveç Chalmers Teknoloji Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği Yüksek Lisans programına kabul edilmiştir. Yüksek Lisans eğitimi sırasında, ABD’de Purdue – Indiana Üniversitesi’nde ‘Research Fellow’ olarak görev yapmış ve yüksek lisans tezine İsveç’te AstraZeneca’da devam etmiştir. Ardından İsveç’te Göteborg Uluslararası Biyobilimler İş Okulu’nun (GIBBS) Biyobilimlerde Girişimcilik Yüksek Lisans programına kabul edilmiştir.

Erman Turan, ilk girişimi olan BioMedlife’ı İsveç’te kumuştur. BioMedlife uluslararası 3 firmanın medikal ürün satışına ilave olarak mobil sağlık uygulamaları geliştiren bir sağlık girişimi olmuştur. İsveç’te biyogirişimcilerin gerçek Ar-Ge projeleri ile eğitim aldığı Biyobilimlerde Girişimcilik Yüksek Lisans programında Cline Scientific isimli biyoteknoloji girişiminin kurucu takımında yer almıştır. Cline Scientific 2015 senesinde İsveç’te AktieTorget (Spotlight Stock Market) borsasında halka açılmıştır. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli girişimlerde ‘şirketiçi girişimci’ olarak çalışan Erman, girişimlerin özellikle iş geliştirme, büyüme ve yatırım süreçleri odağında çalışmış ve erken aşama teknoloji girişimlerine melek yatırım yapmaktadır.2018 senesinde teknoloji girişimleri için kurduğu danışmanlık şirketi Addwise, Üniversite ve Teknoparklarda yer alan yenilikçi ve Ar-Ge tabanlı teknoloji girişimlerinin iş geliştirme, büyüme ve yatırım süreçlerine destek olmaktadır. Türkiye’de ilk defa uygulanan Entrepreneur-In-Residence (EIR) programı sayesinde girişimlerin hızlı büyümesine katkı sağlamaktadır. Teknoloji odaklı girişimlere erken aşama yatırımlar yapan Addwise, Dünya’nın en iyi hızlandırma programlarından biri olarak bilinen Amerika merkezli Y Combinator’dan mezun 2 teknoloji girişimine ve Türkiye’den globale açılmış olan 3 teknoloji girişimine yatırım yapmıştır. Addwise, teknoloji odaklı girişimlerin hızlı büyümelerine ve yurtdışına açılmalarına destek olmak için Üniversite ve Teknoparklar ile çeşitli projeler yürütmektedir.

Tüm bunlara ek olarak sosyal sorumluluk ve sosyal girişimcilik projelerine de zaman ayırmış olan Erman, Türkiye’de ortaokul öğrencilerinin eğitimleri sırasında desteklenmesi ve Uganda’da bir köyün su tesisine yeni bir su arıtma sistemi kurulması projesinde yer almıştır. Dalış eğitmeni olarak Sabancı Üniversitesi Sualtı Sporları (SUSS) topluluğuna üye olan Erman, her fırsatta su altında zaman geçirmeye çalışmaktadır.

 

©2018 E-CO Consulting & Coaching. All Rights Reserved.