Bora Balya

Geri Dön

Bora BALYA, Ankara Fen Lisesi’nden mezun olmasının ardından, lisans ve yüksek lisans derecelerini ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü'nden almış, doktora çalışmasını ise 2012 yılında Gazi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nde tamamlamıştır.

Kendisi, uzun yıllar savunma sanayinde, alanında lider bir firmada üretim müdürü olarak görev almıştır. Bu süre boyunca üretim planlama, üretim hattı kurulumu, işçi sağlığı ve güvenliği, bakım ve onarım operasyonları, maliyet ve verimlilik analizleri yanında, doktora ve yüksek lisans çalışmaları nedeniyle AR-GE projelerinin yönetimi, tasarım süreçleri, modelleme, sonlu eleman analizleri gibi bir çok konuda uzmanlaşmıştır. Ayrıca, ilk parça üretimi (FAI), üretim hattı kalifikasyonu, risk ve güvenilirlik analizleri, kalite güvence sistemi sertifikasyonu, fiyat tekliflerinin hazırlanması ve istatistiksel metotlar gibi konularda deneyim sahibi olmuştur. Bu süreçte birçok ürünle ilgili ulusal ve uluslararası araştırma projelerinde tasarım, üretim ve test aşamalarında tasarım lideri olarak görev almış, savunma sanayiinde bir çok sisteme AR-GE ile başlayan süreçlerle alt parça tedariki gerçekleştirmiştir. 

2014 yılından bu güne, kuruluşunda da yer aldığı, ODTÜ Teknokent'te yerleşik bir AR-GE firmasında Genel Müdür olarak görev almaktadır. Yerli tasarımı ve üretimi olmayan bir çok ürünün, yurtiçinde ilk kez yerli ve milli olarak tasarım ve üretiminin gerçekleşmesini sağlamıştır. Geliştirilen ‘know-how’ın ulusal ve uluslararası seviyede teknoloji transferlerinin gerçekleştirilmesinde halen görev almaktadır. 2017 yılından bu yana TUBİTAK programları kapsamında, genç girişimcilere iş mentorluğu desteği vermektedir.

©2018 E-CO Consulting & Coaching. All Rights Reserved.