Blog

Bitirme Projeleri İçin Profesyonel İpuçları

03 Nisan 2020

Sizlerin de bir projeye başlama ve çeşitli sebeplerden dolayı bitirememe gibi bir alışkanlığınız var mı? Sizler için hazırladığımız bu içeriğimizde bitirme projeleri için profesyonel ipuçlarından bahsedeceğiz. Motivasyonunuzu kaybetmeden yarım kalmış projelere sizler de sıkışıp kaldıysanız işte size yardımcı olacak birkaç ipucu…

  1. Son tarih belirleyin.

Yaratıcı projeleri bitirmenin en iyi yolu son tarih belirlemesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bir hedef belirlediğiniz manasına gelir ve bu sayede süre dolana kadar çalışma planlarsınız. Resmi bir görev gibi bu projeler görülse de bu durum aslında oldukça avantajlıdır. Şayet bitirme projeleri hazırlamayı ve bu projeler ile bir şeyler yapmayı planlıyorsanız, bu durum sizler için bir hobiye dönüşebilir. Şayet son tarih belirlerseniz projeyi daha da ciddiye alırsınız. İş tarihi ya da asla iptal edemeyeceğiniz bir randevu gibi sürekli olarak bir son tarih belirlemeye dikkat edin.

        2.Çalışmak için zaman ayarlayın.

Son tarih belirledikten sonra bunu nasıl karşılayacağınız noktasında da öngörülü olmanız gerekir. Kendinize bir program oluşturun. Günlük ve haftalık olarak kaç saat çalışacaksınız? Şayet çalışmak için boş bir zaman kollarsanız bu asla mümkün olmayacaktır. Hedef belirlemek ve bir çalışma programı ayarlamak oldukça önemlidir. Planı olmayan işler her zaman geride kalır, çünkü her zaman planlı işler öncelik kazanır.

       3.Dikkat dağıtan şeyleri ortadan kaldırın.

Bitirme projeleri noktasında çalışmanızı planladıktan sonra dikkat edilmesi gereken şey dikkat dağıtıcı unsurların ortadan kaldırılması olacaktır. Bunun için öncelikle telefonunuzun sesini kısın. Sosyal medya sitelerine girmeyin. Odaklanmak için tüm bu unsurlardan uzak durmanız işlerinizi bir an evvel bitirme noktasında sizlere yarar sağlayacaktır.

       4.Stratejik molalar verin.

Bitirme projeleri için çalışırken ve dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırırken dikkat etmeniz gereken diğer husus moladır. Sürekli olarak bir iş üzerinde çalışmak ve mola vermemek yaratıcılığın önüne geçecektir. Bu sebeple sadece bıkkınlık hissedersiniz. Yürüyüşe çıkmak, sevdikleriniz ile vakit geçirmek sizlere iyi gelecektir.

       5.Bir sorumlu belirleyin.

Projelerin bitmesi biraz da ciddiyete bağlıdır. Bu sebeple bir sorumlu belirleyin ve düzenli olarak sizleri teftiş etmesini isteyin. Hesap vermek her zaman işlerin yolunda gitmesine yardımcı olur.

Bitiş çizgisine geçmek zor değil. ECO danışmanlık olarak tutkulu projelerinizi bitirmek noktasında sizlere yardımcı oluyoruz. Bir sonraki adıma geçmek için şayet bir danışmana ihtiyaç duyarsanız hemen bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

©2018 E-CO Consulting & Coaching. All Rights Reserved.