Blog

Proje Yönetimi Yeteneği ve Gelişimi

08 Nisan 2020

Proje Yönetimi Yeteneği ve Gelişimi

Proje yönetimi her geçen gün yeni zirvelere ulaşmaktadır. Proje başarısı elde etmek için ise bu yetenek gereklidir. Proje yöneticisi bu süreci değerlendirmek için projenin başlangıcından sonuna kadar özel yeteneklerini kullanması gerekir. Projenin başarılı olmasının üzerindeki en büyük etken %40 oranında yönetici ile ilgili bir durumdur. Başarı için büyük bir faktör arıyorsanız bu temel yönetim becerilerine hakim olmanız gerekir.

  • Liderlik

Doğru liderlik stiline sahip olmak proje yönetimi noktasında ciddi manada önem taşımaktadır. Proje yönetim becerileri stratejik hedefler ile uyum içinde olmanıza yardımcı olacaktır. Elinizdeki durumları bu şekilde analiz edebilir ve günün sonunda bilinçli kararlar alabilirsiniz. Lider ekibe en büyük destektir. İyi ya da kötü tüm koşulda ekibi bir arada tutar. Bu sayede bir projenin başarılı olması ve yönetilmesi iyi bir lider ile mümkün olacaktır.

  • Uzmanlık

Dijital dünyada bilgiler adeta ışık hızında gidiyor. Başarılı bir proje yöneticisi olmak için liderlik vasfı dışında konunun uzmanı da olmalısınız. Mevcut trendleri kısa zaman içerisinde öğrenmelisiniz.

  • İletişim

Proje yönetimi noktasında dikkat edilecek en önemli hususlardan bir tanesi de iletişim becerisidir. Başarılı bir yönetici neyin nasıl ve ne şekilde ileteceğini bilir. Takımınızı güçlendirmek, vizyon ve hedeflerinizi ortaya koymak için iletişim olmazsa olmazlardan olacaktır.

  • Takım yönetimi

Başarılı bir yürütme takım yönetme yeteneğine sahip olmakla mümkündür. Liderlik vasfına sahip olmak ve süreci ciddi manada yönetmek istiyorsanız takım çalışmalarını titizlikle yürütmelisiniz. Ancak yönetilebilen ve uyum içinde çalışan bir ekipten başarılı işlet çıkabilir. Her bir ekip üyesi aynı şekilde değerlendirmeli ve ekibe katkıları araştırılmalıdır. Zaten görev dağılımı da hesap verilebilirliği daha kolay hale getirecektir.

  • Zaman yönetimi

Zaman yönetimi proje yönetimi konusunda ciddi bir husustur. Ne yazık ki tüm bu vasıflara sahip kişilerin zamanlarını kaliteli kullanmadığı yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebeple projeleriniz için bir zaman çizelgesi tasarlayın.

ECO danışmanlık olarak sizlere proje yönetimi konusunda da destek oluyoruz. Tüm bu kriterler dahilinde güçlü bir proje için sahip olunması gereken diğer konular için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

©2018 E-CO Consulting & Coaching. All Rights Reserved.