Blog

Herkese Merhaba !

26 Haziran 2018

Herkese Merhaba !

Bu ilk blog yazımız ve aynı zamanda bizim için firmamızın bir manifestosu.

Yenilenen kurumsal imajımıza bir de blog bölümü ekledik. Bloğumuzda her ay, çeşitli konularda ekip üyelerimiz, müşterilerimiz, Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik ekosisteminin önemli paydaşları sizler için bilgilendirici içerikler paylaşıyor olacak.

Dinamik bir sektör olan Ar-Ge ve inovasyon sektöründe siz değerli paydaşlarımız için sürekli kendimizi geliştiriyor, edindiğimiz bilgi ve deneyimleri size en doğru şekilde aktarmaya çalışıyoruz.

E-CO Danışmanlık olarak, ekonomik büyüme ve kalkınmaya katkı sağlamak ve girişimcilik ekosisteminin gelişimini hızlandırmak adına kendimizi sorumlu hissediyor ve mümkün olduğunca bu misyona yönelik proje ve platformlarda görev üstleniyoruz.

Biliyoruz ki, ekosistemdeki tüm oyuncular üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirdiğinde ideal olan sisteme kavuşacağız. Biz E-CO Danışmanlık olarak üzerimize düşen her görevi layıkıyla yapmaya hazırız.

Esasen blog açma fikri sizleri AB Çerçeve Programları hakkında bilgilendirmek ve başvuru süreçlerinizi desteklemek amacıyla ortaya çıkmıştı. Fakat sonrasında sahip olduğumuz networkü de kullanarak sizler için daha fazla içerik üretmeye karar verdik.

Bildiğiniz gibi ülkemiz KOBİ ve girişimciler için hibe ve teşvik cenneti. Ulusal kaynakların yanı sıra bir de yeterince yararlanamadığımız AB fonları var.

Her yıl ulusal kaynaklarımızın bir kısmını AB fon havuzuna hibe ediyoruz. AB’de, 2014-2020 döneminde toplam 22 Program uygulanmakta ve ülkemiz bunlar arasından 7 Programa katılım sağlamaktadır. Mevcut dönemde, katılım sağlanan Programların toplam bütçesi 97 milyar avrodur[i].  Bu programlar ve uygulayıcı kuruluşları aşağıdaki tabloda aktarılmıştır.

 

AB Programı

Uygulayıcı veya Koordinatör Kurum

Eğitim, Öğretim, Gençlik ve Spor (Erasmus+) Programı

AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı)

Araştırma ve Yenilik (Ufuk 2020) Programı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanlığı (TÜBİTAK)

İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği (COSME) Programı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)

İstihdam ve Sosyal Yenilik (EaSI) Programı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Fiscalis 2020 Programı

Maliye Bakanlığı

Gümrükler 2020 Programı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Sivil Koruma Mekanizması

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

 

Biz gerçekleştirdiğimiz proje başvurularıyla bırakın bu tutardan hatırı sayılır bir pay almayı, hibe ettiğimiz tutarı bile zar zor geri alabiliyoruz.  Bu durumun milli bir mesele olduğunu ve herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini düşünüyoruz.

Biz arayüz görevi gören ve danışmanlık hizmeti veren firmalar olarak sizlere bu konuda en kaliteli hizmeti sunmak için buradayız. Siz girişimciler bu dönüşümün en önemli parçasısınız. Sürekli çalışarak ve sürekli üreterek bu dönüşümü hızlandırmalı ve bizlerden mümkün olduğunca yararlanmaya çalışmalısınız.

Bir sonraki yazımızda sizlere, ülkemizin Ar-Ge ve inovasyon ekosistemdeki oyuncularını tanıtacağız. Bu oyuncuların üstlendikleri görevleri açıklayacak ve size bu birim veya kurumlardan en verimli şekilde yararlanmak için bir yol haritası sunacağız.

Bu yazımızı Ulu Önderimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün özlü sözüyle tamamlıyoruz.

 

“Zafer, “zafer benimdir” diyebilenindir.
Başarı ise “başaracağım” diye başlayarak sonunda “başardım” diyenindir.” 

 

Mustafa Kemal Atatürk

 

 [i] AB Programları 2014-2020 Dönemi, https://www.ab.gov.tr/2014-2020-donemi_49874.html (erişim tarihi:23.07.2018)

©2018 E-CO Consulting & Coaching. All Rights Reserved.